دستگاه تصفیه آب خانگی خوب است یا بد

این که به طور کلی برای سلامتی ما دستگاه تصفیه آب خانگی خوب است یا بد یکی از سوالاتی است که هنوز برخی از مشتریان از ما می پرسند. مشتریانی که بین خریدن یک دستگاه تصفیه آب خانگی و یا استفاده از آب های بسته بندی شده معدنی یا آشامیدنی مردد مانده اند. پیش از هر چیز کمی در مورد آب های بسته بندی شده توضیح می دهم…

بطری های پلاستیکی که در فروشگاه ها با عنوان آب معدنی عرضه می شوند دو دسته اند. دسته اول آب معدنی واقعی است که میزان سختی بالایی دارد ( کلسیم و منیزیم ) این آب واقعاً از چشمه ها و یا منابع دیگر معدنی تهیه و بسته بندی می شود. اما آیا می توان دائماً از این نوع آب آشامیدنی استفاده کرد؟ پاسخ این سوال ” خیر ” است. علت هم همان سختی بالای آبهای معدنی است که در دراز مدت به خصوص برای افراد مستعد به سنگ کلیه می تواند زیان آور باشد. ضمناً تهیه مداوم این نوع آب علاوه بر هزینه بسیار بالا، دردسرهای خود را دارد. مثل اختصاص فضایی مناسب برای نگهداری بطری ها در آشپزخانه. نوع دوم آبهای بسته بندی شده، آب تصفیه شده است. جالب است بدانید آبی که به عنوان آب معدنی می خریم گاهی همان آب لوله کشی شهری است که توسط یک دستگاه اسمز معکوس تصفیه شده و بسته بندی می شود حتی در بعضی برندها مستقیماً بدون انجام عملیات کامل تصفیه، بسته بندی و به بازار عرضه می شود! صرف نظر از اینکه مصرف کننده گان نمی توانند از کیفیت آب اطمینان حاصل کنند مگر با انجام آزمایش! مصرف این آبها هم معایب آب معدنی از جمله قیمت بالا، دردسرهای تهیه و نگهداری و … را دارد. حال از شما سوال می کنیم استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی خوب است یا بد ؟!

دستگاه تصفیه آب خانگی خوب است یا بد

ضرورت استفاده از آب تصفیه شده چیست؟

اصلاً چه ضرورتی دارد که از آب تصفیه شده استفاده کنیم، آیا آب لوله کشی شهری قابل شرب نیست؟ در تهران که مثل قم یا ساوه مشکل شور بودن آب وجود ندارد، اصلاً چرا باید از دستگاه تصفیه آب استفاده کنیم؟ برای پاسخ به این سوالات در مورد روند رسیدن آب لوله کشی به مصرف کننده گان می بایست توضیحاتی بدهم. آب لوله کشی معمولاً مخلوطی از آب های زیرزمینی ( چاه ) و آب جمع شده در سدهای بزرگ است. آب در تصفیه خانه های شهری یک پالایش اولیه می شود. به این معنا که ذرات معلق آن مثل شن و ماسه حذف شده و کلرزنی می شود. تا همینجا بسیاری از مواد مضر در آب باقی می مانند مثل ذرات معلق ریز ، مواد شیمیایی مثل سموم آفت کش کشاورزی ، نیترات و … همچنین این آب سختی بالایی دارد، به خصوص در فصلهای گرم سال که سطح آبهای زیرزمینی پایین می آید سختی محلول در آب بالا می رود. خود کلر که برای کشتن میکروب ها به آب اضافه می شود هم بسیار مضر است. علاوه بر اینها وقتی آب وارد لوله کشی های فرسوده ی شهری می شود، زنگ آهن ، گل و لایی که در زمان ترکیدگی و تعمیرات وارد آب می شود حتی گاهی جلبک و انواع آلودگی ها به آن اضافه شده و کیفیت آن را می کاهد. پس بهترین راهکار تصفیه مجدد آب درست در محل استفاده است. دوستانی که از ما سوال می پرسند دستگاه تصفیه آب خانگی خوب است یا بد ؟!!! به ویدئوی زیر دقت کنند:

معایب دستگاه تصفیه آب خانگی

استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی در چند حالت می تواند مضر باشد:

  • عوض نکردن به موقع فیلترها: اگر فیلترهای دستگاه به موقع تعویض نشوند گاهی حتی کیفیت آب خروجی دستگاه از آب ورودی بدتر خواهد بود! به خصوص زمانی که از دستگاه های معمولی بدون سیستم آنتی باکتریال استفاده می کنید حتماً باید فیلترها به موقع عوض شوند چرا که ممکن است خود هوزینگ و یا فیلتر مرکز رشد و تکثیر باکتری شود. در این حالت طعم آب عوض شده و فرد به مرور به آن عادت می کند بی خبر از اینکه مشکلات گوارشی سلامتی شخص را به خطر خواهد انداخت.
  • استفاده از دستگاه غیر استاندارد: اگر از یک دستگاه ارزان قیمت استفاده می کنید و یا دستگاهی که به غیر از روش اسمز معکوس آب ( آر او ) آب را تصفیه می کند، مراقب سلامتی تان باشید. گاهی دستگاه های غیر استاندارد و بی کیفیتی در بازار عرضه می شوند که ممکن است حتی کیفیت آب را بدتر کنند. راهنمای خرید تصفیه آب خانگی را مطالعه نمایید.
  • استفاده از فیلترهای غیر اورجینال: گاهی دستگاه خوب می خریم و بعد از فیلترهای ارزان استفاده می کنیم. لازم است بدانید کیفیت آب خروجی دستگاه تصفیه آب خانگی به شدت با کیفیت فیلترها در ارتباط است و نه خود دستگاه. خود دستگاه مکمل عملکرد فیلترهاست و درست کار کردن قطعات الکتریکی و عمر مفید این قطعات است که حائز اهمیت است. پس در صورتی که از نمایندگی های معتبر خرید می کنید حتماً از خدمات تعویض فیلتر همان نمایندگی استفاده کنید.

مزایای دستگاه تصفیه آب خانگی

  • آب همیشه در دسترس شماست!
  • دردسرهای تهیه و نگهداری آب بسته بندی را ندارید.
  • هزینه ی بسیار کمتری بابت آب آشامیدنی می پردازید.
  • از کیفیت آب مطمئنید.

همین چهار مورد کافیست تا به این نتیجه برسیم که استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی خوب است یا بد ؟! مسلماً خرید یک دستگاه تصفیه آب خانگی خوب به مراتب از مصرف آب های بسته بندی شده سالم تر ، مقرون به صرفه تر و راحت تر است. البته باز هم یادآوری می کنم که نگهداری صحیح از دستگاه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *